Синот на Гадафи и уште осум лица се осудени на смрт за воени злосторства


Сеиф ал Ислам и уште осум лица се осудени на смрт поради злосторства извршени за време на конфликтот во 2011 година во Либија, пренесе ВВС.

Синот на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи и уште осум негови соработници се осудени од судот во Триполи по обвинение за воени злосторства за време настаните кои доведоа до смртта на Гадафи и соборувањето на неговиот режим.

v230-gaddafi-AFPepaRT

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1