Сиромаштија: Луѓето купуваат “буџав лебац” стар неколку дена


leb muvla

Тешката економска состојба на граѓаните во Бања Лука ги принуди пекарниците и продавниците на нов начин на продажба, кои се повеќе продаваат бајат леб по пониски цени.

Секој ден се повеќе продавници на рафтовите и во гајби продаваат бајат леб и печива по значително пониски цени, а побарувачката за овие производи е голема, објави “Дневни аваз”.

Вчерашниот леб се продава по намалена цена од 70 отсто, за околу 25 евроценти, наместо регуларната цена за тазе леб од 65 центи.

Во понудата има и други бајати пекарски производи: земички, кифли, кроасани, кои се продаваат за половина цена, пишува весникот.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1