Сите сакаат да работат во Германија: Еве и зошто!


Платата на вработените во Германија (кои ги има околу 19 милиони) во второто тримесечие пораснале најмногу во периодот подолго од една година.

Месечната заработувачка на вработените по основа на колективен договор, во вториот квартал се зголемени за 2,6 отсто во однос на истиот период лани, што е најголем раст почнувајќи од првиот квартал во 2013 година, покажале податоците на германски Дестатис, пренесува Економски лидер.germanija-ekonomija

Според статистичката служба, првата европска економија во повеќе наврати била критикувана поради бавниот раст на платите на вработените. Економистите, синдикатите и политичарите исто така побараа зголемување на платите, со што донекаде би се ублажила конкуренстската предност на германската стока во однос на онаа од останатите земји на еврозоната, што ќе ја засили побарувачката во германија, а со тоа раст и во целиот блок.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1