СЈО го опколи Централниот регистар на Република Македонија, има судски налог да одземе документи


Специјалното обвинителство вчера го опколи централниот регистар на РепубликаМакедонија. Обвинителството добило судски налог да одземе документи од централниот регистар, но налогот е издаден од судот пред крајот на работниот ден и додека истражителите на Специјалното обвинителство пристигнале во институцијата, вработените биле пуштени да си одат, а објектот затворен, јавува Телма

ujp

Foto – Ilustracija

 

Од специјалното обвинителство изјавија дека нивните истражители, помогнати од полициски сили биле пред зградата на Народната банка на Република Македонија во чии простории е сместен Централниот регистар затоа што стравуваат дека е можно некој да се обиде да уништи одредени документи и податоци. Од Специјалното обвинителство не откриваат за кои предмети се врши оваа истрага, односно со кои предмети и личности се поврзани документите што се бараат од централниот регистар.

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1