Скандал: Дете умрело бидејќи лекарот не го примил преку ред


Шестгодишник од Велика Британија починал поради сериозна небрежност на лекарите и болничкиот персонал кој не сакале да му помогнат, бидејќи тој не бил на ” ред.” Д-р Хадиза Бава Гарба и две медицински сестри се обвинети за убиство.

676398_12_f

Џек Садок, кој имал Даунов синдром, починал во февруари 2011 година, иако кај лекарите се жалел на дијареа и повраќање. Момчето потоа добило пневмонија и септички шок, поради што следниот ден умрело.

Доктор Хадиза Бава Гарба, негира дека е виновен за обвиненијата, наводно момчето погрешно било ставен на оддел за пациенти кои не се итни и дека немал потреба од интервенција.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1