СКАНДАЛ: Македонија претставена како дел од Бугарија, на ТВ преносот од Сочи?!


Организаторите на Зимските Олимписки Игри во Сочи, односно реализаторите на ТВ преносот што го гледаа огромен број земји во светот, направија голем пропуст на штета на Македонија, припојувајчи ја нашата територија кон Бугарија, при претставувањето на нашиот источен сосед. Ова го наведува бугарскиот портал „24chasa.bg“, истакнувајќи дека реализаторите на ТВ преносот направиле голем гаф, па ја ’зголемиле’ Бугарија за територијата на Македонија и на Беломорието, пренесува Екипа.мк

Image_3197637_126

Картата се појави на ТВ екраните кога спортистите на Бугарија дефилираа на стадионот за време на свеченото отворање на Зимските Олимписки Игри во Сочи. Бугарските медиуми наведуваат дека ова не е „бугарска грешка“, со оглед дека телевизиската продукција на ТВ преносот од свеченото отворање на ЗОИ го работеле исклучиво руска телевизиска екипа.

Русия ни причисли Македония и Беломорието на олимпиадата в Сочи

07.02.2014 22:13; 24 часа онлайн; 1530; 7;

Кадър: БНТ

Гаф на откриването на „бялата олимпиада“ в Сочи присъедини Македония и Беломорието към територията на България.

Картата на „по-голямата“ България се появи на телевизионния екран по време на преминаването на българската олимпийска делегация.

Телевизионната продукция е изцяло дело на руски екип и няма българска намеса.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1