Скандал: Полицајци им ставале шишиња во задникот на осомничени за убиството на Марко


Началникот на истанбулската полиција Алтинок Селами им дал отказ на двајца полициски инспектори кои се обвинети за употреба на прекумерна сила при распитот и истрагата во врска со убиството на навивачот на Црвена звезда Марко Ивковиќ пред три недели во Истанбул.

turcija-skandal-500

Како што пренесуваат турските медиуми отпуштени се двајца полицајци затоа што по нивна наредба вршеле измачување на уапсени по настанот со цел да изнудат изјави кои ќе помогнат во наоѓање на сторителот на убиството.

Според турските медиуми притоа на повеќе навивачи на Галатасарај им се ставани и буткани шишиња во аналниот отвор како мерка на присила. По испрашувањето турската полиција дошла до сторителот на убиството – тоа е Кадри Акташ (53) од Истанбул кој со нож го убил Марко Ивковиќ од Србија

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1