Скандалот со „Панама документите“ е спонзориран од американската влада и Сорос како напад врз Путин


Претставници на Викиликс соопштија дека САД го финансирале скандалот предизвикан со објавувањето на документите на компанијата Мосак Фонсека, а кои сведочат за вмешаноста на светските лидери во офшор малверзации. Сепак, „тврдењата дека самите #PanamaPapers се ‘заговор’ против Русија се глупости“, додаде Викиликс на Твитер.

Објавувањето на „Панама документите“ претставува информациски напад врз Русија и Владимир Путин лично, пишува на сајтот Викиликс.panama_dokumenti1

Сајтот на кој се објавуваат тајни документи преку својот профил на Твитер објави дека скандалот, предизвикан со објавувањето на документите на панамската адвокатска компанија со податоци за нелегални офшор компании и сметки, го организирал американскиот Центар за истражување на корупцијата и организираниот криминал (ОЦЦРО) во соработка со Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД) и Соросовиот фонд.

„Нападот со „Панама документите“ (Panama Papers) врз Путин го организираше Центарот за истражување на корупцијата и организираниот криминал. Нападот е насочен против Русија и поранешната држава СССР и го спонзорираат Агенцијата на САД за меѓународен развој и Сорос“, се вели во соопштението.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1