Скопјанец користел туѓи фесjбук-профили и праќал недолични и заканувачки пораки


Секторот за компјутерски криминал и дигителна форензика поднесе кривична пријава против А.Е. (23) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на лични податоци“.facebook-ap
Пријавениот со цел да нанесе штета на оштетената и нејзината мајка без нивна согласност ги набавил нивните лични податоци и ги користел нивните лични „фејсбук“ профили, злоупотребувајќи ги нивните податоци на интернет, праќајќи на други лица пораки со недолична и заканувачка содржина од истите.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1