Скопјани ќе имаат две новогодишни прослави


Како и лани, и годинава, на само неколку метри оддалеченост, во центарот на градот ќе има две прослави. Онаа што ќе ја организира Град Скопје, најверојатно, ќе биде на плоштадот Пела, под Портата, а на Општина Центар, како и лани, на скверот Јадран, пишува Вест.

Од Општината уште не кажуваат кои домашни или странски изведувачи ќе ги забавуваат граѓаните на новогодишната ноќ. Оттаму само потврдуваат дека ќе има прослава.

nova_godina_208757671

“Граѓаните на Центар и на Скопје беа задоволни од организацијата и од манифестацијата ‘Град во градот’.

На сите средби кои градоначалникот ги има со граѓаните, тие бараат Општина Центар повторно да организира пречек на Новата година и посебна приредба за децата. Така ќе биде и годинава, а за сите детали дополнително ќе ве известиме”, велат од кабинетот на градоначалникот Андреј Жерновски.

Од пред два дена, Општина Центар почна и со новогодишно украсување на улиците низ Општината. Предвидено е со црвено-бели новогодишни украси и со светилки да светната улиците Максим Горки, Никола Вапцаров, Орце Николов, Ѓорги Пешков, Михаил Цоков, Народен фронт, скверот Јадран, скверот пред Општината и општинскиот двор, Раде Кончар и скверот Капиштец.

Од Град Скопје минатата недела информираа дека сè уште им е во тек постапката за избор на фирма која ќе ги украсува градските улици и плоштадите, но викендов украси се поставуваа и на некои улици во надлежност на Градот.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1