Случајно или -И во Србија избори на 24 април?


Премиерот на Србија Александар Вучиќ се поблиску е до одлуката во Србија да се одржат вонредни парламентарни избори заедно со локалните, објави „Вечерње новости“.

Ако се одлучу за таа опција, Вучиќ на крајот на февруари би поднел оставка.vucic

Според сегашните калкулации, оптимален датум за одржување на избори е на 24 април.

Во тој случај, парламентарни избори би морале да се распишат најрано на 24 февруари, а најдоцна на 10 март, бидејќи кампањата во Србија трае 45 до 60 дена.

Вучиќ имал средба со Претседателот на Србија Томислав Николиќ, а за една недела закажал и седница на главниот одбор на неговата партија СНС на која од раководството ќе побара да го овласти во наредниот период да може да одлучи за изборите.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1