Снимка на бомбашкиот напад на Брејвик протече во јавноста (Видео)


Норвешката јавна телевизија НРК денеска објави видео снимка на која може да се забележи како Андрес Брејвик кој 22 јули 2011 година го паркира камионот со експлозив, со кои успеа да одземе осум животи.

Камерите успеале да го фатат моментот кога камионот е парикира во приземјето на зградата во која се наоѓа канцеларијата на претседателот на владата. Снимен е и делот каде што Брејвик го напушта местото и си заминува во друго возило. Веднаш потоа заминува на островот Утоја каде што во кампот за млади лабуристи во кој што убива 69 луѓе.

Share Button
Љубиша Владимиров

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1