Сноуден предложен за Нобелова награда


Поранешниот норвешки министер Борд Вегар Солхел, на Одборот за доделување на Нобелова награда за мир, го предложи Едвард Сноуден

snouden cia-Сноуден даде голем придонес во откривањето на програмата за прислушување на странските влади и граѓани- наведе тој во предлогот.

Сличен предлог поднесе и шведскиот професор Стефан Свалфорс.

Поранешниот вработен во НСА, Сноуден, кој доби привремен азил во Русија, на светската  јавност и ја обелодени програмата за прислушување ПРИЗМА.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1