Солзи од радост и солзи од тага – под микроскоп изгледаат сосема различно (Фото)


Поставувајќи исушени солзи од различни ситуаци под микроскоп, фотографката Роуз Лин Фишер добила многу интересен резултат и во својата серија „Топографија на солзите“ открива всушност дека има повеќе видови.

Всушност постојат три типа на солзи. Психички (радост, тага)- предизвикани од екстремни емоции. Базалните солзи ја подмачкуваат рожницата, додека рефлексните созли (кромид, солзавец) излегуваат кога очите ни се надразнети од трет фактор.

solzi3-630x534

Интересно е што и кога се визуелизирани солзите и без насловите може да се претпостави од која емоција или ситуација потекнуваат. Па така оние солзи од тага изгледаат празно, од смеа разлеани додека од кромид збиени.

solzi2

Од „Смитсониан“ велат дека Фишер во трите типови солзи пронашла различни молекули. Но дадената ситуација ги обликува молекулите во самото нивно создавање па така ако некој плаче од тага или од среќа влијае врз тоа како ќе изгледаат неговите солзи под микроскоп.

Повеќе фотографии на – ЛИНК 

Денешен

solzi1-630x474

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1