Сообраќајот на патиштата се одвива тековно во зимски услови


avtopatСобраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата се одвива тековно во зимски услови, по влажни коловози во западните и југозападните делови од државата, а местимично влажни во источните и јужните делови.


Јавното претпријатие „Македонија пат“ соопшти дека појава на магла има на патниот правец Тетово- Гостивар- Кичево и оти видливоста е на 100-150 метри.
По клисурите и усеците можна е зачестена појава на поситни одрони, посебно на патните правци Маврово-Дебар-Струга, Демир Капија-Удово и Катланово-Велес.
Дежурните екипи на „Македонија пат“ се на терен, редовно ги контролират и одржуваат продни сите патни правци

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1