СОРОС во Македонија минатата година потрошила пет милиони евра – еве на што


Близу пет милиони евра минатата година потрошила филијалата на СОРОС во Македонија чиј директор е Владимир Милчин, поранешен член на највисоките партиски тела на СДСМ и еден од говорниците на последниот митинг на опозицијата пред владата. Со 93-те милиони кои оваа невладина организација ги има потрошено изминатите години во Македонија, вкупната бројка доаѓа до 98 милиони, пренесува Алфа.мкujp obrazec smetka

Извештајот за финансиското работење на Институтот Отворено општество Македонија според пишувањата на порталот “Курир” покажува дека најголемиот дел од овие средства се собрани од ставката членарина, над 4 милиони и 700 000 евра.
За плати во СОРОС Македонија, невладина и непрофитна организација  во 2014 година како што објавуваат медиумите се потрошени 39.405.507 денари или над 640 000 евра.
Под ставката помош и давања се исплатени речиси 190 милиони денари или 3 милиони и 85 илјади евра.Screenshot_84
 Тука веројатно влегува и финансирањето на медиуми кое не е наведено иако е познато дека оваа организација се јавува како финансиер на повеќе медиуми. Многу пати се пишуваше дека се работи за медиуми критички настроени кон работата на владата. Плусинфо , Либертас, и А1ОН според Курир се меѓу нив. Исто така невладините организации  „Транспарентност Македонија“, “Македонски центар за европско образование” чиј поранешен  директор e Лидија Димова СДСМ, МОФ, институтот Прогрес.
Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1