Спас за скапиот бензин – Кола што оди на воздух, за кратко во продажба (Видео)


Во 2009 година, Тата моторс кои бобмастично ја најавија воздушната кола но после некоја година заменик претседателот  Ravishankar призна дека проектот се соочува со тешкотии во делот со ладењето.

Во тоа време, Ravishankar одби да каже дали го затвориле проектот. Проблем се создавал со премногу ниска температура која ја предизвикувал компресираниот воздух.

Иако верзија Тата можеби никогаш нема да види бел ден во комерцијално производство, во тек е многу поразвиена верзија на ова воздушно возило од страна на дуо на механички инженери, професори во Индија.

Bharat Raj Singh и Onkar Singh се дефинитивно на крајот од истражувањата и ќе почнат да произведуваат возило наскоро.

колата има резервоар за компресиран воздух кој би се полнел на пумпите од автоматот за воздух за надувување гуми.

Што е најинтересно професорите велат дека ќе биде многу ефтина – нема да чини повеќе од 13.000 евра.

Eве го видеото од промоцијата на ТАТА возилото кое требаше да развива брзина од 63 километри на час.

Share Button

Tags: , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1