Спасовски: Бараме уште 12 лица што учествуваа во настаните од 24 април


Полицијата сè уште трага по 12 лица кои треба да бидат изведени пред кривичниот суд во рамки на истрагата на обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција за упадот во Собранието што се случи на 27 април. Изјави дека полицијата има сознанија дека сите 12 се во државава.

– Имаме сознанија дали некои од 12 што сè уште не се обезбедени имаат двојни државјанства – рече Спасовски и додаде дека не може да открие повеќе детали.

Спасовски рече дека за квалификациите на кривичното дело за кое се товарат обвинетите е надлежно обвинителството, а не МВР.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1