Споредете: Кој колку заработува – Вие и некој како вас во светот


Американскиот СиЕнЕн креираше светски калкулатор на годишна заработувачка, со помош на којашто можете да ги споредите своите примања со оние на остатокот од светот.kalkulatorplata-630x356

 

Според податоците наСиЕнЕн просечната заработувачка во Македонија на годишно ниво изнесува 367.220 денари, додека просечната заработувачка на светско ниво изнесува 19.188 долари.

 

Во споредба со платите во останатиот дел од светот, резултатите се разнолики.

Доколку сакате својата годишна заработувачка да ја споредите со оние во останатите земји, тоа можете да го направите наовој линк.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1