Спречено убиство: Син монструм платил да го заколат татко му


Ангажирав луѓе, ги подготвува и им платив да го убијат татко ми Јово, за да ги наследам 11 акри земјиште, куќа и друг имот. Тој беше еден фармер и имаше пар и се – ладнокрвно , изјави во полицијата Ратомир Малетин (38) од Турија, кој поттикнал четворица за да го убијат неговиот татко.

Со брза реакција на инспекторите од Нови Сад во средата вечер се уапсени пет лица и спречена е ликвидацијата на земјоделецот Јово Малетин (68) од Турија, чие убиство го нарачал неговиот син.maletin-640x432

Неколку верзии

– Јас ангажирав четири лица, три од нив од Србобран и еден од Врбас – Дејан О., Милан М., Мирослав Ф. и Вукман Ф. Од почетокот на октомври, ги поттикнував да го убијат, тие се платени неколку илјади евра и им купив автомобили – изјави по неговото апсење Малетин.

Понатаму во детали им објаснил како да упаднат во куќата на неговиот татко за да го погубат, а тој да наследи 11 акри земјиште, куќа и други средства.

– Во оптек беа неколку варијанти. Тие ми предложија да се стави експлозив под автомобилот кој го вози татко, како и пукање со пиштол во главата, но јас бев за варијанта татко ми да биде заколен – ладнокрвно изјавил Ратомир.

Само благодарение на инспектори од криминалистичка полиција од Нови Сад, кои имале оперативни информации, убиството е спречено. Тие во средата вечер влегле во куќата преку оградата, ја урнале вратата и го фатиле Ратомир на спиење. Инспекторите откриле и аудио и видео записи кои ги содржат сите детали од планираното убиство.

Кавга за наследство

– Ратомир некое време бил во кавга со неговиот татко. Тие често се расправале за имотот Јово дури и се заканил дека нема да му остави ништо и така синот одлучил да го убие – вели извор близок до истрагата.

Ратомир е во притвор поради основано сомнение дека сторил кривично дело поттикнување на тешко убиство, а ќе биде преземен од Вишото јавно обвинителство во Сомбор.

Четворицата мажи кои Ратомир ги наведувал ќе добијат кривична пријава поради сомнение за сторено кривично дело за непријавување на подготвување на кривично дело.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1