Србија испраќа 50.000 евра помош за Македонија


Помош од 50.000 евра ќе испрати Србија за поплавените подрачја во Македонија. Исто толку поради последниците од катастрофалните поплави ќе и бидат донирани и на Албанија.

Foto - Facebook

Foto – Facebook

Ваквата одлука била донесена вчера на седница на српската Влада, а иницијатор напредлог, како што пишуваат српските медиуми, бил премиерот Александар Вучиќ.

Тамошните медиуми пишуваат дека поради обилните дождови и порастот на водостојот на реките Шемница и Црна во пелагонсикиот дел во Македонија се формирало езеро поголемо од Дојранското Езеро, со длабочина од три метри.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1