Средношколците почнуваат радикални мерки – од денес бојкот на наставата


Ваквата одлука на средношколците е реакција на, како што велат, игнорантскиот однос на надлежните институции кон нивните барања за укинување на електронското полагање, но и за враќање на стариот модел на државна матура воведено неодамна.

Foto - Kanal77

Foto – Kanal77

Бојкотот на настава ќе трае се додека Министерството за образование не закаже средба со претставници на Средношколскиот пленум. Истовремено, пленумот бара и јавна дебата со Унијата на средношколци, која, пак, самоиницијативно се прогласи за претставник на средношколците и оддржа средба со МОН со цел да се укине полагањето математика за државна матура.
Според најавите, додека трае бојкотот на настава ќе бидат организирани вонучилиши активности.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1