Злато, дијаманти и цинк ќе има уште 20 години


Злато, дијаманти и цинк ќе има доволно за експлоатација во следните 20 години, покажува истражувањето за нивните резерви. Резервите на платина, бакар и никел ќе траат следните 40 години. zlato-cene-pad-berza-1339068170-171946

– Комбинацијата на многу ниската концентрација на металите во Земјината кора и многу малиот број на квалитетни депозити, значи дека благородните метали навистина се ретки – наведе во неодамнешното истражување Еуген Кинг, европски аналитичар на метали и рударство.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1