Ова е најбараниот учител во светот – одговорен за масакарот во универзитетот


Кениската полиција го означила исламистот Мухамед Мухамуд, поранешен учител, за организатор на масакрот на универзитетот во Гариса во кој биле убиени 148 студенти.masakar

Тој е познат по прекарот Куно, Дулијадин или Гамадер, и е припадник на екстремистичката група Ал-Шабаб.

Махмуд е исто така баран во врска со низа убиства на североистокот на Кенија.

Кенијската полицијата понудила 20 милиони шилинзи, или 200.000 евра, за информација која би довела до негово апсење.

Мухамуд е кениски државјанин и етнички Сомалиец – исто како и два милиони Кенијци, односно шест проценти од популацијата. Ова малцинство во главно живее на североистокот на земјата, каде Гариса е еден од најголемите градови.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1