Српската пченка затруена


Најголем дел од овогодинешниот род на пченка во Србија е контаминиран и во себесадржи отровниматерии тврди директорот на компанијата за контрола на квалитетот “СГС Србија” Маринко Укропина. Утврдено е присуство на афлатоксин, најканцерогеното познато соединение кое може да се најде во храната.

 

Директорот на здружението “Жито Србије” Вукосав Саковиќ пак вели дека нема причина за паника. 32 насто од овогодинешниот род е безбедно за употреба.

Афлатоксини се токсични продукти го оштетуваат црниот дроб и другите органи, а се посочува како еден од причинителите за рак на црниот дроб. Американската Агенција за храна и лекови (ФДА) смета дека кога се во прашање афлатоксини не е можно да се има апсолутна сигурност односно да количината биде нула. Повремена конзумација на мали количини афлатоксин е велат неизбежна, но ФДА тврди дека во тој случај појавата и ризикот од болести е многу низок.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1