Српски херој загинал во авионска несреќа во Етиопија – спасувал луѓе и им помагал на милион бегалци


Сите 157 патници и членови на екипажот загинале во пад на авионот „боинг 737“ на компанијата „Етиопија еирлајнс“.

Меѓу жртвите е и Ѓорше Вдовиќ, кој спасувал луѓе за време на НАТО бомбардирањето, а како работник на Обединетите нации само во 2018 година со храна снабдил 900.000 бегалци.

Авионот кој летал од Адис Абеба кон Норбија се срушил после 6 минути од полетувањето, а меѓу настраданите е и спрскиот хуманитарец Ѓорѓе Вдовиќ.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1