Стапија на сила новите мерки


Откако утрово беа објавени во Службен весник, од денеска почнуваат да важат рестриктивните мерки кои пред 2 дена ги усвои Собранието.

Носењето маска на отворено станува задолжително, а за непочитување на мерката предвидена е казна од 20 евра. Оваа мерка нема да важи за деца под 6 годишна возраст и за лица со посебни потреби и пречки во развојот. За лица кои спортуваат, за лица кои се возат сами или со членови на семејството во ист автомобил и во угостителски објекти каде се почитуваат пропишаните протоколи за дистанца и дезинфекција.

Се забранува и групирање на повеќе од 4 лица на јавен простор по 22 часот, а задолжителна станува и самоизолацијата за сите кои се тестираат за ковид 19 се до добивање на негативен тест, за што е пропишана парична казна од 50 евра.

Со законските измени поголеми надлежности добија и инспекторатите кои доколку затекнат објекти кои не ги почитуваат здравствените протоколи може веднаш да изречат привремена забрана за работа.

Од државниот паразен инспекторат информираат дека се извршени 742 контроли, при што е затворен само еден угостителски објект во Гостивар.

При останатите контроли во останатите градови ДПИ информира дека не се констатирани прекршувања на протоколите.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1