“Старбакс” рецепт за кафе – лате од тиква


hitkujna-starbaks-kafeСостојки:

  • 100 мл. млеко
  • 2 лажици конзервирана или свежо печена тиква
  • 2 лажици шеќер (по вкус)
  • 2 лажици екстракт од ванила
  • 2 лажички сируп од тиква (по вкус)
  • 1\4 чаша еспресо или веќе направено инстант кафе

Подготовка:

Во еден сад измешајте ги млекото, тиквата и шеќерот и ставете ги на средна температура неколку минути. Откако смесата ќе се соедини, додадете го екстрактот од ванила и сирупот од тиква и измешајте во блендер.Млекото кое го изблендиравте заедно со тиквата, истурете го во ниска стаклена чаша или интересна шолја. На врвот додадете го претходно приготвеното кафе и декорирајте со пена и цимет.

На здравје!

HitKujna.mk

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1