Стигна невремето: На Балканот силна бура и врнежи, паднаа и температурите


По спарниот ден, во Истра почнаа грмежи и невреме кои донесоа освежување.

Во Истра температурите веќе се спуштија за десетина степени откако паднаа 9 мм дожд, а врнежите беа пропратени и со држмежи.

Дождот падна и во некои делови од Загреб и ја прекина спарината. Предзнаци за дестабилизација на атмосферата беа видливи уште од утрово во облик на големо наоблачување и спарина, а околу 13 часот уште повеќе се наоблачи.

Бураа до 15 часот донесе 10мм дожд, со значителен краткотраен пад на температурите на воздухот.

Како што пренесуваат медиумите, денешната нестабилност е вовед во посилна промена на времето кое допрв

Според прогнозие појава на грмежи и врнежи ќе има во во понеделни и во вторник.

По неколкуте нестабилни денови, веќе од четврток се очеквуа постепено затоплување со поретка нестабилност, а од петок повторно ќе настапат горештини.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1