Стигнува чоколадна вијагра


Швајцарска производителна компанија на чоколадо „Berry Callebaut“ има намера да произведе десерт кој би влијаел на либидото како вијагра.

Станува збор за таканаречено „турбо чоколадо“ со висока концентрација на растителни хемикалии наречени flavonol коi се наоѓаат во какаото, а до сега биле уништувани во производството на чоколадото.
Од компанијата велат дека за да се засили производството на ваквото чоколадо, треба да добијат согласност од Европскиот парламент.
Со оглед на тоа што станува збор за сосема природен производ без хемиски адетиви, чоколадото ќе биде здраво“, велат од компанијата.
Чоколадото ја забрзува циркулацијата на крвта како резултат на зголеменото присуство на хемикалијата flavonol.

Share Button
Љубиша Владимиров

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1