Стотици исламски терористи од Сирија доаѓаат во Македонија, Србија, Црна Гора…


Се приближува опасна закана, предупредува српски Курир, додавјќи дека во случај на прекин на огнот во Сирија, во Србија и земјите од регионот би можеле да се вратат околу 300 исламисти, кои доброволно отишле во војна во Сирија.

teroristi-kurirНа тој начин, според српски Курир, покрај Србија, на удар од терористички напади би можеле да се најдат и Босна и Херцеговина, Албанија, Македонија и Црна Гора.

Политичкиот аналитичар Мирослав Лазански за Курир вели дека по доаѓањето во домашните држави претставуваат голема опасност.

– Ги викаат бела Ал Каеда токму поради тоа што можат да направат циркус. Обучени се, платени да убиваат, а покрај тоа тие се млади усвитени глави. По година војување во Сирија, секако дека од нив не можеме да очекуваме да бидат мирни соседи, да одат во црква и да гледаат фудбал, вели Лазански.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1