Стотици луѓе отруени со храна на ифтар


Повеќе од стотина луѓе се отруени со храна по ифтарскиот оброк во кампот за иселеници во иранскиот град Мосул.

До труење дошло синоќа, а сите загрозени се згрижени во блиските болници.

Луѓето почнале да повраќаат, а некои се онесвестиле откако го изеле ифтарскиот оброк, по рамазанскиот пост.

Во тој камп се наоѓаат лица бегалци поради војната која иранските сили ја водат со припадници на екстремистичката исламска држава во Мосул.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1