Им починале родителите, а тие тројца живеат во една соба без денар – приказна која растажува


Три деца од семејството Петровиќ, 19-годишниот Борислав, 16-годишната Драгана и 12-годишниот Владо од Бабешница останале без своите родители. Таткото Васкрсиј кој бил борец од прва категорија во ВРС, починал пред 4 години, а минатата година останале и без мајката Стојанка. Во штотуку започната куќа во тешки услови без извор на приход. Бросав завршил браварски занает, додека Драгана и Владо секој ден патуваат во Модриќ на училиште. Живеат во една соба во куќа, која започнале да ја градат нивните родители.

-„Имаме малку приход и некаква пензија, нешто даваат добрите луѓе, кои ни помогнаа да го средиме спратот, да измалтерисаме, да воведеме струја.“ – зборува најстариот брат Борисав.

Неговата сестра Драгана покрај обврските на училиште се грижи за сите домашни работи.

-„Чистам, готвам, перам и се средувам. Им помагам на браќата околу нивните обврски. Морам да признаам дека и тие мене ми помагаат. Спијам со братот во иста соба и желба ми е да имам соба како сите останати девојчиња.“ – вели Драгана.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1