СТРАВОТНА НЕСРЕЌА: Се урна авион со 239 патници меѓу кои и бебиња (Видео)


Aвионот Малезија ерлајнс исчезна на летот за Пекинг, со 239 лица- 227 патници, вклучувајќи и две деца и 12 членови на екипажот.

1297535094249_ORIGINALНа интернет страницата на авиокомпанијата „Малезија ерлајнс“ беше соопштено дека на списокот на патници биле 153 Кинези, меѓу кои и едно бебе, 38 Малезијци, 12 Индонезијци, седумина Австралијанци, четворица Американци, од кои едно бебе, тројца Французи, по двајца од Нов Зеланд, Канада и Украина и по еден државјанин на Русија, Италија, Тајван, Холандија и Австрија.

Пилотот и копилотот се Малезијци со долг стаж.

Летот од Куала Лумпур до Пекинг е изведен заеднички со кинеската авиокомпанија „Чајна садрн ерлајнс“.

Извршниот директор на Малезија ерлајнс Ахмад Јаухари Јахја рече дека фокусот е на помагање на семејствата на исчезнатите. Тој рече дека 80% од семејствата биле контактирани.

Авионот полетал на радарот на југ од Виетнам, се вели во соопштението на владината веб-страница на Виетнам.

Последната позната локација беше кај Ca Мау полуостровот, иако точната позиција не е јасна.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1