Студент измисли коцки мраз што кажуваат колку сте пијан


66d4ffl5z6yz0ave88vh-300x200

Дариo Дандa, дипломец на познатиот технички факултет МИТ, минатата година толку многу се опил на студентската журка што седум часа подоцна се разбудил во Итната помош. Не се сеќавал на ништо.

Ова искуство го навело да измисли дигитални коцки што мерат колку сте испиле и кога е време пријателите да ве однесат дома.

Дигиталните коцки се направени од желатин, а во нив има инфрацрвен емитер, акцелометри и ЛЕД-светла, кои ја менуваат бојата од зелена, преку жолта, до црвена, во зависност од тоа колку брзо пиете и колку сте испиле.Доколку лицето продолжи да пие и откако коцките станат црвени, тие ќе испратат СМС до пријателите на таа личност, нагласувајќи им дека треба да го носат дома.

kocki_1-500kocki_2-500

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1