Студентите преспаа во универзитетскиот кампус


Настојувањето за целосно повлекување на Законот за високо образование и решавање на проблемите низ дијалог е посилно од маката што ја создаваат студенилото од мермерните скали, велат студентите кои вечерва ќе преспијат во универзитетскиот кампус во Скопје.

Foto - TV Tera

Foto – TV Tera

 

Немаат доволно ќебиња и вреки за спиење, па апелираат за донации. Во нова форма на протести против неодамна усвоениот закон, студентите окупираа неколку клучни објекти и прогласија автонимија на студентска територија.

 

Барањата и одлуките на студентите ги поддржаа и дел од професорите. Дел од нив остануваат да преспијат вечерва со нив.

Студентите децидни и едногласни. Остануваат со окупацијата на факултетите дури не се слушне нивниот глас од надлежните

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1