Газдата на „Тедико“, осомничен за финансиски криминал од 300.000 евра


Склучиле договор за кредит со заложување на имот, не ги отплаќале месечните рати па банката ја активирала хипотеката. Вака раководството на Транс Велес во 2005-та година ги оштетило акционерите во компанијата за сума од над 330 илјади евра. Директорот Илија Тепев склучил договор за хипотека врз имот на Транс Велес која овозможила неговата компанија Тедико да добие кредит од 300 илјади евра.tediko mk

Според истрагата на полицијата, овој договор воопшто не требало да се реализира бидејќи во тој момент Транс Велес требало да замине во стечај. Поради ова, пријави за злоупотреба на службена положба заработија осуммина. Кривично ќе одговараат сопствениците на Транс Велес и Тедико, како и членовите на одборот на директори.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1