Погледнете го накитот на древните Македонки (Фото)


 Ѓердани, појасни токи, белегзии, прстени, садови за парфеми и балсами, како и обетки кои ги носеле древните Македонки ќе бидат дел од вредните артефакти во рамките на најновата изложба на Археолошкиот музеј која ќе биде претставена надвор од границите на државата.

Во рамките на “Дамскиот накит од Македонија низ вековите# ќе бидат претставени атрактивни предмети најдени на тлото на Македонија од неолитот до доцниот средни век, кои имаат непроценлива уметничка и историска вредност.

Целата Фото галерија погледнете ја на – ВЕЧЕР.МК

nakit makedonki nakit makedonski2 nakit makedonki3

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1