Судар на воз од Белград и Љубљана – 18 повредени (Фото)


Во предградие на Љубљана утринава се судриле два патнички воза.

Воз кој сообраќал од Белград и меѓународен воз од Љубљана се судриле дирекно при што се повредени 18 лица. За среќа никој од повредените нема сериозни повреди опасни по живот.

Виновник за несреќата според првичните информации е човечка грешка. Имено возот од Љубљана бил упатен на погрешен колосек на станицата Вижмарје по што дошло до судар со другиот воз кој за среќа стоел на пригата и не бил во движење, соопштува агенцијата STA.

Повредените се веднаш пренесени во болница, 2 се задржани а останатите се пуштени по укажаната помош.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1