Судење на Љубе Бошкоски за Ровер


Во Кривичниот суд трето повторно судење за случајот „Ровер“ во кој е обвинет поранешниот министер за внатрешни работи, Љубе Бошкоски. Претходните обиди за започнување на главната расправа беа одложувани поради барањето на одбраната на Бошковски, Специјалното јавно обвинителство да го преземе предметот, но и поради отсуство на еден од судиите што го водат процесот.boskovski

Во март, одбраната побара од судот преку Министерството за внатрешни работи, да бидат лоцирани и да бидат повикани четворицата првообвинети во процесот, Предраг Чубрило, Милан Илиќ, Милорад Ковачевиќ и Вук Вукичевиќ, кои се недостапни за органите на прогонот.

Скопска Апелација двапати ја укинуваше првостепената пресуда поради низа пропусти и поради неутврдена фактичка состојба. Обвинетите се товарат за убиствата на Марјан Тушевски и Киро Јанев што се случија во јули 2001-та во Скопје.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1