Свештеник во слободно време работел како дилер на дрога (Видео)


Обвинителството во Конетикат подигна обвинение против Кевин Волин (61), поранешен свештеник во градот Бриџпорт. Тој во последните 4 месеци добивал пакетчиња со метамфетамин од Калифорнија и ги препродавал на улица, но налетал на таен полициски агент кој работел на откривање на дилерите. Уапсен е веднаш.

ht_ctpost_kevin_wallin_jt_130119_wgСвештеникот е во притвор. Тој бил во парохијата се до јуни 2011 кога се повлекл како што самиот барал поради здраствени и лични причини.
свештеникот бил и член на управниот одбор на директорите на католичките основни училишта во тој округ.
полицајците акцијата ја спроведувале 4 месеци, користеле прислушкување како и тајни агенти кои купувале дрога, се со цел да се откире целата криминална група.

Во станот на свештеникот најдена е дрога како и материјал за пакување на метамфетамините, а според истрагата од септември до апсењето 6 пати добивал пратки од калифорнија. Доколку биде осуден му се заканува казна затвор од 10 години до доживотно, како и парична казна од 10 милиони долари.

Share Button
Ана Ношпал

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1