Archive by Author

Го тужи Оксфорд – немал пари за луксузни излегувања како што налага животот таму

Дејмиен Шенон е студентот кој го тужи Оксфорд. Зошто? Гардијан ја пренесува неговата приказна, а ние ја преведовме во целост. Еве што вели тој:

______________________________________________________________________________________________________

Пукање во колеџ во Америка – 3 повредени (Видео)

Две лица пукале едно во друго денеска во колеџ во близината на Хјустон, САД, а најмалку три лица се повредени

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Келнер одбил да послужи гости – не сакале да седат до дете со Даунов синдром

Келнер во еден ресторан во Хјустон, во американската сојузна држава Тексас, одбил да ги послужи гостите кои не сакале да седнат на маса пкрај момче што боледува од Даунов синдром и така ги добил симпатиите на останатите гости. 

______________________________________________________________________________________________________

Нов масакр во САД: 15 Год момче убило маж, жена и 3 деца

Момче на 15-годишна возраст убило две возрасни лица, маж и жена, и три деца. Убиствата се случиле во куќа во Албакерки.

______________________________________________________________________________________________________

Обама положи заклетва во Белата куќа

 Претседателот на САД Барак Обама денеска положи заклетва за втор мандат на претседателската функција на мала свеченост во Белата куќа, пред претседателот на Врховниот суд, судијата Џон Робертс, придружуван од семејството.

______________________________________________________________________________________________________

Џо Бајден положи заклетва и вторпат стапи на должноста потпретседател на САД

Потпретседателот на САД Џо Бајден денеска положи заклетва и по вторпат стапи на оваа должност. Тој се заколна пред Библијата со келтски крст на корицата, која е сопственост на неговото семејство уште од 1893 година.

______________________________________________________________________________________________________

Свештеник во слободно време работел како дилер на дрога (Видео)

Обвинителството во Конетикат подигна обвинение против Кевин Волин (61), поранешен свештеник во градот Бриџпорт. Тој во последните 4 месеци добивал пакетчиња со метамфетамин од Калифорнија и ги препродавал на улица, но налетал на таен полициски агент кој работел на откривање на дилерите. Уапсен е веднаш.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1