Tag Archives: brzina

Како авион: Кинески супербрз воз поминува 2.300 километри за само 8 часа – Видео

Во Народна Република Кина денеска, на роденденот на починатиот лидер Мао Цетунг, пуштена е во сообраќај најдолгата линија на супербрз воз во светот, која ќе ги поврзува Пекинг и Гуангџу на југот од земјата.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1