Tag Archives: lufthanza

1200 летови на Луфтханза откажани – утре нема летање

Поради најавениот штрајк на помошниот летечки персонал, германската авиокомпанија „Луфтханза“ за утре откажува околу 1200 летови, јави дојче веле.

______________________________________________________________________________________________________

Поради штрајк откажани 350 летови на Луфтханзa

На три аеродроми во Германија откажани се околу 350 летови поради штрајк на вработените на авио-компанијата  Луфтханзa кои бараат зголемување на платите.

______________________________________________________________________________________________________

Штрајк на летачкиот персонал на Луфтханза

Луфтханза  се закани дека ќе штрајкува. Како што соопштиле од синдикаотот на најголемата авиокомпанија неговите членови ќе стапат во штрајк поради тоа што не успеале да се договорат за платите и условите за работа во компанијата.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1