Tag Archives: papa

Папата сакал да биде библиотекар во Ватикан

Главниот архивар во библиотеката во Ватикан, надбискупот Жан-Луј Бригес, изјави дека папата Бенедикт шеснаесетти, пред да биде избран за поглавар на Римокатоличката црква, имал желба да биде шеф на ватиканската библиотека, пренесува Верската информативна агенција (VIA).

______________________________________________________________________________________________________

Собарот на Папата останува под надзор

Паоло Габриеле, еден од најдоверливите луѓе на Папата, кој беше уапсен во мај за пласирање на доверливи документи во јавноста, ќе остане под надзор на полицијата на Ватикан.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1