Tag Archives: pozar

За социјална помош направил 17 деца – живи запалил шест од нив (Фото)

Судот во Нотингем ги прогласи за виновни Мик Флипот (56), неговата петта сопруга Мејрид и нивниот пријател Пол Мосли, поради подметнување пожар во кој загинаа шест од 17 деца на Флипот. Тој сакал да подметне пожар а подоцна да глуми дека херојски ги спасил децата, бидејќи му се заканувало одземање на старателството. Тој правел деца […]

______________________________________________________________________________________________________

Видео/Фото: Највисокиот облакодер во Чеченија целиот во пламен

Голем пожар изби во највисокиот облакодер во Чеченија. Пожарот избил меѓу четвртиот и петтиот кат, но пожарот брзо се проширил и на останатите катови. Сите гости на време биле спасени Пожарот во луксузниот хотел со пет ѕвезди избил околу 18 часот по локално време. На терен се околу 300 пожарникари  кои се обидуваат да го […]

______________________________________________________________________________________________________

Убиени пожарникари на задача

Најмалку двајца пожарникари се убиени а двајца други ранети, откако дошле на задача да изгасат пожар во американскиот град Вебстер во сојузната држава Њујорк јавува СNN.

______________________________________________________________________________________________________

Голем пожар во стариот дел на Охрид

Големи огнени јазици утрово избија во куќа во стариот дел на Охрид.

______________________________________________________________________________________________________

Голем пожар од Албанија премина на територијата на нашата земја

Голем пожар кој синоќа избувнал бо албанија се шири и и се заканува и на нашата земја. Пожарот избувнал на планината Крчин, а на наша територија веќе зафатил над 100 хектари каде е опожарена сува трева но постои голема опасност да бидат зафатени и површини со шума. Во локализирањето и гаснењето на пожарот учествува Противпожарната […]

______________________________________________________________________________________________________

Гори Шар Планина – пожарот се спушта кон Вратница

Пожарот кој веќе една недела ја пустоши Шар Планина сега е на околу 400 метри од првите куќи на село Вратница.

______________________________________________________________________________________________________

Пожар може да ја зафати Гевгелија – ангажирани и авионите

  Пожарот што изби околу 15 часот кај селото Негорци се шири кон Гевгелијa

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Тинејџери херои – спасија дете од зграда во пламен

Двајца тинерџери спасија живот на едно дете кое беше заглавено на 2 кат од куќа в пламен во Једах во Саудиска Арабија.

______________________________________________________________________________________________________

Гори Националниот парк „Маврово”

  Гори над скијачките терени во Националниот парк „Маврово”.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: На Жеден сеуште гори – чадот се надвиснува над Скопје

Еве како се гледа пожарот на планината Жеден во близина на Радуша, од Скопје и како чадот од истиот се надвиснува над градот. Пожарот сеуште не е изгаснат. Фото Борислав Стоилковиќ

______________________________________________________________________________________________________

Струмица ќе гради споменик за загинатите во пожарот

Четворицата струмички херои што го загубија животот гаснејќи го пожарот во Струмица, ќе добијат споменик.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Пожар во Лондон за време на затварањето на ОИ 2012

Драма во Источен Лондон. Центарот за рециклажа е цело попладне во пламен. Пожарникарите се борат со огнот, кој според нив е најголемиот во последните години.

______________________________________________________________________________________________________

Вонредна состојба: Гори Света Гора, пожарот се доближи до Хиландар

Света Гора веќе трет ден е во пламен. Големиот пожар дојде на три километри оддалеченост од  Хиландар и грчкиот премиер, Антонис Самарас,  прогласи вонредна состојба.

______________________________________________________________________________________________________

ОБНОВЕНО – Изгаснат пожарот кај „ОКТА“

Пожарот кој избувна пладнево во близина на  скопската рафинерија  на нафта „Окта“ е локализиран и изгаснат.

______________________________________________________________________________________________________

Видео / Фото: Голем пожар попладнево во Кисела Вода

Голем пожар изби попладнево на пругата помеѓу Ј.П. Влеча на возови и зградите кај општината Кисела вода. 

______________________________________________________________________________________________________

Македонија повторно гори

На најтоплиот ден во годината, огнена стихија повторно зафати повеќе подрачја во земјава. Денеска беше регистриран пожар во близина на Скопје, кај Брест и Стенковец.

______________________________________________________________________________________________________

Почина Војо Гркланов – 4 та жртва на пожарот во Струмица

На Клиниката за хирушки болести „Св. Наум Охридски“ во Скопје, изутрината почина уште едно лице. 54-годишниот Војо Гркланов од стумичкото село Вељуса, им подлегна на повредите здобиени во пожарот кој избувна на 23 јули во местото Чамчифлик кај Струмица, јавува МИА.

______________________________________________________________________________________________________

Струмица конечно здивнува – нема нови пожари

Со последниот голем пожар пред два дена, во градот имаше чад на сите страни. Ако продолжеше така, ќе беше погубно за здравјето на струмичани.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1