Tag Archives: salmonela

Се појави смртоносна бактерија од која умираат половина од заразените

Оваа болест е смртоносна и убива од 22 до 44 проценти од оние кои што се заразени со истата. Салмонела во остатокот од светот предизвикува акутна дијареа, која е фатална за помалку од еден процент од случаите.

______________________________________________________________________________________________________

Лосос со салмонела заразил 200 холанѓани – иста фабрика има и во Грција

  Од чаден лосос, заразен со салмонела, се разболеле најмалку 200 луѓе во Холандија, а со оглед на фактот дека истата фирма извезувала и во Америка се истражува дали лососот е причина за болеста на 85 лица во 27 држави во Америка од 1 јули досега.

______________________________________________________________________________________________________

Дињи со салмонела – 2 лица умреле, 141 заразен

Здравствените работници во Индијана и Кентаки велат дека се испитуваат фарми, дистрибутери и трговците на мало по појава на салмонела од која починаа две, а заразени се најмалку 141 лице. Откриле дека салмонелата е поврзана со диња израсната во југозападна Индијана.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1