Тајните на претседателските готвачи – Меркел сака француска храна, Оланд мрзи артичок, Обама цвеклоРускиот претседател Владимир Путин има дегустатор за секој негови оброк – се плаши од труење, Обама мрази цвекло, францускиот претседател Oland целосно го отстрани артичокот од менито на Елисејската палата.

Клинтон бил алергичен на брашно и на чоколадо, но обожувал десерти – не секогаш му било лесно на готвачот да направи за него. Само мал број на луѓе во светот знае дека германската канцеларка Ангела Меркел ја сака француската кујна и има навика да отпатува во Париз само за еден ручек.


Готвачите на шефови на држави и влади “топ босовите”, мајсторите на кулинарството знаат како со раскошни оброци да ги зачинат меѓународните односи.
Готвачите на претседателите се сретна оваа недела во Париз си разменија рецепти и совети како да се готви за големите. За себе велат дека водат “кулинарска” дипломатија.

Ако Винстон Черчил бил во право кога, пред еден век, изјавил дека ” стомакот владее со светот”, тогаш Клуб 27 – здружението на 27 готвачи на претседатели има несомнено големо влијание врз расположението на светските лидери во донесувањето важни одлуки.

“Претседателите доаѓаат и си одат, готвачите остануваат”, вели за Ројтерс Брагар Џулс, француски бизнисмен кој го основал ова необично здружение во 1977.

“масата ги зближува луѓето. Убеден сум дека моито готвење може да влијае на текот на преговорите”, вели Дерил Шембек, главниот готвач во Обединетите нации, кој неодамна подготви храна за 200 светски лидери.

“Кога уживате вашиот оброк, лесно е да се започне разговор, прво за храната, а потоа и за друго” вели тој.

на средбата беа и Kristeta Komerford, готвач на претседателот Бил Клинтон, Џорџ Буш и сега на Барак Обама.

Присутен беше и куварот “ветеран” Бернард Воисон кој готви за француските лидери во последните 40 години. На средбата се придружија и готвачи од Кина, Шри Ланка и Израел.

Познатиот француски дипломат и стратег Talejran, за кого се верува дека прв ги промовирал “дипломатските вечери”, потсетил на зборовите на Наполеон Бонапарта, “дај ми добар готвач и Јас ќе ви обезбедам добри преговори.”

Со цел да ги ублажи тензиите со пад во еврозоната, францускиот готвачи на неодамнешната средба Оланд – Меркел, на 50-годишнината од француско-германското помирување, подготвил иста вечера како на денот кога договорот за помирување бил потпишан. Односно зготвил говедско филе и meringues со малини, кој се служеле и во 1962. на средбата меѓу Шарл де Гол и Конрад Аденауер по потпишување на договор за меѓусебно дружење.

Готвачите обично се многу дискретни кога станува збор за кулинарските пребирања на сегашните лидери, но сакаат да ги откријат тајните на поранешниот лидер.

Enton Moziman, која готвела за цела низа британскиот премиер, рече дека Маргарет Тачер за време на посетата на францускиот претседател Франсоа Митеран барала раскошно мени. Moziman послужила јадење од говедско месо со ароматични печурки. Неколку години подоцна, честитајќи и и, Тачер, позната по својата алчност и рекла ,, оброкот беше одличен , но премногу скап.”

Еден од “табуата” на менија на дипломатски француски готвачи за американски гости се паштетата од гуска, која неодамна беше забранета во Калифорнија. “Се разбира, ние секогаш се трудиме да избегнеме шокови кај гостите”, изјави Vosion.

Tags: , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1