Тепачка меѓу срби и македонци на заедничкото славење на Петровден


 

Вчера во атарот на селото Голеш, Босилеград во Србија, во близина на македонско-српската граница имало заедничко славење по повод верскиот празник „Петровден“.

Традиционално на ова место се одржува меѓународната трилатерална средба „Краиште“, поради што и границата била отворена. Во текот на славењето околу 16,30 часот дошло до тепачка помеѓу неколку државјани од Македонија и Србија. Едно лице било расечено во пределот на десната страна од лицето и во пределот на зглобот од левата нога. Укажана му е лекарска помош.

Tags: , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1