Тереза Меј официјално ќе поднесе оставка


Британската премиерка Тереза ​​Меј денеска официјално поднесува оставка како лидер на Конзервативната партија, но ќе остане на функцијата премиер до изборот на нејзин наследник.

Мандатот на Тереза ​​Меј, која е речиси три години премиер, и која, како што потсетува „Би-би-си“, во 2017 гласаше Велика Британија да остане во Европската Унија, го одбележа токму темата брегзит.

Парламентот трипати го отфрли договорот за брегзит, за кој премиерката преговараше со Брисел со месеци.

Таа поднесе оставка со образложение дека направила сé што може за да ги убеди пратениците да го поддржат договорот за напуштање на ЕУ.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1